Bangkok

Bangkok (Thajsky กรุงเทพฯ [Krung Thep]) je hlavním a také suverénně největším městem Thajska. Odhadovaný počet obyvatel Bangkoku se pohybuje okolo 11 000 000.

Zájezdy do Thajska na INVIA.CZ >>

Bangkok se nachází jenom 14° severně od rovníku, je tropickou metropolí, která je jedním z turisticky nejpřátelštějších měst v Asii. Po příjezdu do Bangkoku vás zasáhne šílený nápor na všechny smysly - návštěvníci Bangkoku se setkávájí s horkem, znečištěním a nepotlačitelnýmy úsměvy všech Thajců. Navzdory prvním dojmům a zkreslenému obrazu v médiích je Bangkok překvapivě bezpečný a mnohem organizovanější, než to na první pohled vypadá. Vysoká teplota a vlhkost vytváří příznivé podmínky pro růst tropických rostlin - na každém rohu najdete exotické orchideje a výborné ovoce. Thajská kuchyně je slavná, různorodá a poměrně levná.

Bangkok reprezentuje pro mnohé kvintesenční Asijské hlavní město. Hlavní město Asie, žluté opice, neonové nápisy, úžasná thajská architektura, kořeněná jídla, barevné trhy, dopravní zácpy a tropické klima jsou tu ve vzácné harmonii. Je téměř nemožné opustit Bangkok s vlažným dojmem.

Rozdělení Bangkoku

Bangkok je (částečně) moderní velkoměsto (částečně) západního typu žhnoucí vedrem a bzučící nočním životem. Úředně je rozdělen na 50 khetů (městských částí), ale ty se používají spíše jen pro adresy a v obchodní komunikaci. Následující rozdělení tedy bude pro turistu užitečnější:

  • Sukhumvit – Dlouhá ulice Sukhumvit, která se na západě větví na ulici Ploenchit a ulici Ramy I. je obchodním centrem Bangkoku a je lemována samými blyštivými obchody a hotely.
  • Silom je ve dne střízlivým finančním centrem, ale v noci se mění na “party čtvť”, kde ožívá například nechvalně známá čtvrť Patpong. Nachází se na jihu od Sukhumvitu v oblasti ulic Sathorn a Silom.
  • Rattanakosin – Takzvaný “Starý Bangkok” ležítí mezi řekou a Sukhumvitem. Všechny památky okolo řeky Chao Phraya najdete zde, v severní části Rattanakosinu se nachází mekka baťůžkářů - ulice Khao San.
  • Thonburi – Tišši západní břeh řeky Chao Phraya River se spoustou malých vodních kanálů a neobvyklejších atrakcí.
  • Phahonyothin – Oblast okolo ulic Phahonyothin a Viphavadi Rangsit Road je známá hlavně kvůli víkendovému trhu Chatuchak a letišti Don Muang.
  • Ratchadaphisek – Čtvrť na sever od Sukhumvitu soustředěná okolo ulice Ratchadaphisek (jejíž část se jmenuje Asoke) a dosahující od ulice Phetchaburi až po Lat Phrao. Tato oblast se poslední dobou hodně otevřela od té doby, co tam jezdí nová linka metra.